Dentofobia a sedacja wziewna

Strona główna » Dentofobia a sedacja wziewna

Dentofobia to fobia, polegająca na strachu przed leczeniem dentystycznym. Pacjent boi się wizyt u stomatologa, co ma opłakane skutki dla zdrowia jamy ustnej.

Dlaczego pacjenci boją się dentysty?

Często strach przed dentystą ma korzenie już w dzieciństwie. Wielu rodziców straszy dziecko dentystą i pokazuje negatywny wizerunek stomatologa i gabinetu stomatologicznego. Strach w dzieciństwie przekłada się strach przed leczeniem dentystycznym także w życiu dorosłym.

Efekty dentofobii

Strach przed dentystą odczuwa prawie 40 % pacjentów. Większość z nich udaje się do gabinetu stomatologicznego dopiero w momencie, gdy zaczyna odczuwać ból. Wieloletnie zaniedbania powodują, że stan jamy ustnej pacjenta może być opłakany. Pomimo codziennej higieny jamy ustnej brak regularnych wizyt kontrolnych u stomatologa powoduje rozwój próchnicy, co skutkuje koniecznością założenia wielu wypełnień. W niektórych wypadkach zaniedbania są tak daleko posunięte, że zęby muszą zostać usunięte.

Sposoby radzenia sobie z dentofobią

Przede wszystkim bardzo ważne jest, by znaleźć lekarza, który ma odpowiednie podejście do pacjentów z dentofobią. Niektórym osobom pomoże fakt, że lekarz podejdzie z ogromnym zrozumieniem. Inną metodą radzenia sobie z dentofobią jest sedacja wziewna, czyli leczenie z zastosowaniem gazu rozweselającego (sedacja podtlenkiem azotu). Jest to bezpieczna i komfortowa metoda znoszenia dolegliwości bólowych. Sedacja wziewna powoduje uczucie odprężenia i relaksu, dzięki czemu pacjent łatwiej znosi  zabiegi.

 

 

Kontakt

Napisz, zadzwoń lub wypełnij formularz kontaktowy. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z naszym gabinetem stomatologicznym.

 

Przychodnia dentystyczna ER-Dental
Al. Wojska Polskiego 41/105
01-554 Warszawa

 

tel: (22) 8391991
tel: 796 453 818
fax: (22) 8391991
email: info@er-dental.pl