Profilaktyka

Strona główna » Usługi » Profilaktyka

Profilaktyka stomatologiczna obejmuje wszystkie działania, które mają przeciwdziałać chorobom zębów oraz przyzębia. Choć zdrowie zębów w dużym stopniu zależy od codziennej prawidłowej higieny jamy ustnej pacjenta, to jednak stomatolog może wesprzeć te starania, edukując pacjenta.

Instruktaż higieny jamy ustnej

Większość pacjentów zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest codzienne mycie zębów. Nie każdy jednak wie, czy myje zęby w sposób prawidłowy. Tymczasem zły sposób szczotkowania zębów może powodować takie dolegliwości, jak na przykład odsłanianie się szyjek zębowych. Właściwa szczoteczka do zębów powinna mieć miękkie włosie, które nie będzie uszkadzać szkliwa zębów, zaś pasta powinna być dostosowana do potrzeb naszych zębów. Warto poprosić stomatologa o przeprowadzenie instruktażu higieny jamy ustnej w czasie wizyty kontrolnej. Dentysta  lub higienistka stomatologiczna zaprezentuje dobrą metodę szczotkowania zębów, a także pokaże, jak prawidłowo nitkować przestrzenie międzyzębowe.

Usuwanie kamienia nazębnego

Kolejnym ważnym działaniem profilaktycznym jest usuwanie osadów na zębach. Na powierzchniach zębów gromadzi się płytka nazębna, a także inne osady, które czasami mogą być trudne do usunięcia. Płytka nazębna po kilkunastu godzinach twardnieje, stając się kamieniem nazębnym. Osady na zębach można usunąć poprzez wykonanie skalingu i piaskowania. Skaling polega na usunięciu twardych złogów kamienia nazębnego przy użyciu skalerów ultradźwiękowych. Po zabiegu skalingu następuje polerowanie wszystkich oczyszczonych powierzchni, by zapobiec ponownemu osadzaniu się płytki nazębnej. Innym zabiegiem, który ma na celu usunięcie miękkich osadów oraz przebarwień na zębach jest piaskowanie przy użyciu piaskarki. W zabiegu tym wykorzystuje się mieszaninę proszku z wodą, która pod ciśnieniem oczyszcza zęby. Często ostatnim etapem higienizacji jamy ustnej jest fluoryzacja zębów.

Inne zabiegi profilaktyki stomatologicznej

Profilaktyka stomatologiczna oferuje także zabieg, jakim jest lakowanie bruzd zębowych. Zabieg ten polega na wypełnieniu bruzd w zębach specjalnym materiałem, który nie pozwala na osadzanie się resztek jedzenia w tych miejscach. Jest to prosty i bezbolesny sposób na zapobieganie próchnicy, który warto stosować zwłaszcza u dzieci. Stomatolog  może zalecić także fluoryzację zębów, czyli pokrycie ich specjalnym preparatem z fluorem.

Prawidłowa higiena jamy ustnej w połączeniu z regularnymi wizytami kontrolnymi u dentysty jest podstawowym sposobem dbania o zęby. Kontrole profilaktyczne pozwalają na wczesne wykrycie ubytków i szybkie ich wyleczenie.

Stomatologia estetyczna

Wielu osobom zależy nie tylko na zdrowiu zębów, ale także i na poprawie ich wyglądu. Zęby są odsłaniane przy każdym uśmiechu, dlatego chcemy, by były równe, białe i ładne. Dzięki osiągnięciom stomatologii estetycznej możemy ten cel osiągnąć. Nawet jeżeli zęby nie są idealne, stomatolodzy zaproponują takie rozwiązania, które poprawią ich wygląd, na przykład wybielanie zębów, licówki, korony protetyczne czy inne uzupełnienia protetyczne.

Leczenie stomatologiczne ma na celu odtworzenie kształtu i funkcji zęba poprzez usunięcie próchnicy i odbudowę tkanki zęba. Nowoczesne materiały kompozytowe, z jakich korzystamy, pozwalają na osiągnięcie tych celów, a także na poprawę estetyki zębów.

Wśród zabiegów stomatologii estetycznej, wykonywanych w ER-Dental można wymienić:

  • wybielanie zębów
  • założenie licówek
  • leczenie ortodontyczne
  • skaling i piaskowanie zębów

 

Sprawdź także: ortodoncja

Kontakt

Napisz, zadzwoń lub wypełnij formularz kontaktowy. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z naszym gabinetem stomatologicznym.

 

Przychodnia dentystyczna ER-Dental
Al. Wojska Polskiego 41/105
01-554 Warszawa

 

tel: (22) 8391991
tel: 796 453 818
fax: (22) 8391991
email: info@er-dental.pl