Endodoncja | Endodonta - ER-Dental Bielany Żoliborz Warszawa

Endodoncja

Strona główna » Usługi » Endodoncja

Endodoncja, nazywana także leczeniem kanałowym, polega na leczeniu nieodwracalnych uszkodzeń, do których dochodzi w miazdze zęba. Jeszcze do niedawna zęby, które nie rokowały dobrze, były usuwane. Tymczasem dzięki postępowi w endodoncji, coraz więcej zębów daje się uratować poprzez leczenie kanałowe.

Dlaczego warto skorzystać z leczenia endodontycznego?

Stomatolodzy dążą do tego, by jak najdłużej zachować naturalne zęby. Dzięki rozwojowi różnych dziedzin stomatologii, obecnie możliwe jest uratowanie zębów, które jeszcze do niedawna byłyby usunięte z jamy ustnej. Ekstrakcja zęba powinna być rozwiązaniem ostatecznym. Leczenie endodontyczne cechuje się coraz większą dokładnością, dzięki użyciu lup operacyjnych czy mikroskopu.

Przed leczeniem endodontycznym

Przed podjęciem leczenia endodontycznego stomatolog zaleci wykonanie zdjęcia radiologicznego lub tomografii. Ma to na celu ocenę, ile kanałów ma ząb, który będzie leczony, a także czy nie ma przeciwwskazań do podjęcia leczenia endodontycznego. Lista przeciwwskazań do wykonania leczenia endodontycznego jest krótka. Najczęściej leczenia kanałowego nie stosuje się w przypadku przebytych chorób wsierdzia, wstawionej zastawki czy w przypadku niektórych wrodzonych chorób serca. Leczenie endodontyczne może być wykonywane u kobiet ciężarnych, jednak w przypadku ciąży zagrożonej konieczne jest skonsultowanie się z lekarzem prowadzącym ciąże.

Przebieg leczenia kanałowego

Jeszcze do niedawna leczenie endodontyczne kojarzyło się z długim procesem, obejmującym kilka wizyt. Dzięki rozwojowi stomatologii obecnie leczenie kanałowe można wykonać nawet na jednej wizycie. Nastawić się jednak należy na dłuższy pobyt w gabinecie stomatologicznym. Pierwszym etapem leczenia jest zabezpieczenie zęba koferdamem, jego otwarcie i usunięcie próchnicy. Następnie kanały korzeniowe należy oczyścić ze zmienionej chorobowo miazgi. Dokładne usunięcie zainfekowanej miazgi gwarantuje skuteczność leczenia. Endodonta przy użyciu endometru oraz – coraz częściej – mikroskopu operacyjnego dokładnie opracowuje i dezynfekuje kanały. Następnie wypełnia je specjalną masą, zwaną gutaperką. Następnie zakłada wypełnienie. Dzięki leczeniu endodontycznemu możliwe jest utrzymanie zębów, które w innym wypadku musiałyby zostać usunięte.

Endodoncja przy użyciu mikroskopu

Ze względu na fakt, że pole operacyjne w jamie ustnej jest niewielkie i dość ograniczone, coraz częściej wśród wyposażenia gabinetu stomatologicznego znaleźć można także mikroskop operacyjny. Stosuje się go zwłaszcza w leczeniu endodontycznym. Dzięki powiększeniu, jakie daje mikroskop, możliwe jest dokładne oczyszczenie kanałów czy usunięcie z kanału złamanego narzędzia endodontycznego. Endodoncja z wykorzystaniem mikroskopu może być wykonana także w leczeniu bardziej skomplikowanych przypadków, takich jak na przykład ponowne leczenie endodontyczne. Sprawdź także: implanty zębów    

Kontakt

Napisz, zadzwoń lub wypełnij formularz kontaktowy. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z naszym gabinetem stomatologicznym.

 

Przychodnia dentystyczna ER-Dental
Al. Wojska Polskiego 41/105
01-554 Warszawa
 
Godziny Otwarcia
Poniedziałek – Piątek
9:00 – 19:00
 
Sobota
9:00 – 14:00
 
tel: (22) 8391991
tel: 796 453 818
email: info@er-dental.pl


    WordPress PopUp Plugin