Radiologia - ER-Dental Bielany Żoliborz Warszawa

Radiologia

Strona główna » Usługi » Radiologia

W przypadku trudnych do leczenia przypadłości, stomatolog poprosi o wykonanie zdjęcia pantomograficznego lub rentgenowskiego zębów.  Dzięki temu może ocenić stan uzębienia i właściwie zaplanować leczenie.

Na czym polega radiologia w stomatologii?

Badania radiologiczne w stomatologii możemy podzielić na zewnątrzustne i wewnąrzustne. Zdjęcia wykonywane we wnętrzu ust najczęściej obrazują niedużą przestrzeń, zwykle obejmującą trzy zęby. Na zdjęciu rentgenowskim widoczny jest ząb wraz z korzeniami, a także torbiele czy guzy, niewidoczne gołym okiem. Zdjęcie RTG wykonuje się także przy stwierdzaniu wad zgryzu czy postępowaniu z zatrzymanymi zębami mądrości. Zdjęcia zewnątrzustne mają na celu zobrazowanie kości czaszki, zatok, żuchwy czy szczęki. Wykonuje się je przy podejrzeniach urazów w obrębie twarzoczaszki.

Jak przebiega badanie radiologiczne?

Zakres badania każdorazowo określany jest przez stomatologa, zlecającego wykonanie zdjęcia rentgenowskiego zęba czy zębów. Przed rozpoczęciem badania pacjent zakłada specjalny fartuch z gumy ołowianej, który ma na celu uchronienie przed napromieniowaniem. Pojedyncze badanie RTG nie stanowi zagrożenia dla zdrowia pacjenta. Badanie jest wykonywane w pozycji siedzącej w przypadku zdjęcia pojedynczego zęba czy pantomogramu. W przypadku zdjęć zewnątrzustnych pacjent przyjmuje pozycję leżącą. Samo badanie trwa kilka minut i nie jest bolesne ani uciążliwe dla pacjenta.

Diagnostyka radiologiczna – pantomogram

Pantomogram przedstawia ogólny stan wszystkich zębów, występujących w jamie ustnej, także tych, które nie są widoczne (na przykład zatrzymane zęby mądrości). Zdjęcie pantomograficzne pokazuje zęby, a także kości szczęki czy żuchwy i  stawy skroniowo-żuchwowe. Samo wykonanie pantomogramu jest bezbolesne i trwa zaledwie parę sekund. Każdorazowo diagnostykę radiologiczną przeprowadza się przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego oraz protetycznego. Wykonania pantomogramu wymaga także planowane usunięcie zębów zatrzymanych. Pomocniczo zdjęcia pantomograficzne wykonuje się przy leczeniu chorób przyzębia i paradontozy.

RTG zębów

Oprócz zdjęć pantomograficznych wykonujemy również RTG pojedynczych zębów. Zdjęcia te najczęściej wykonuje się  w czasie szukania przyczyny bólu zęba, a także dla kontroli wprowadzonego implantu. RTG wykonuje się również w celu kontroli kanałów zęba przy leczeniu endodontycznym oraz przy chorobach przyzębia.

 

Sprawdź także: implanty zębów

Kontakt

Napisz, zadzwoń lub wypełnij formularz kontaktowy. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z naszym gabinetem stomatologicznym.

 

Przychodnia dentystyczna ER-Dental
Al. Wojska Polskiego 41/105
01-554 Warszawa
 
Godziny Otwarcia
Poniedziałek – Piątek
9:00 – 19:00
 
Sobota
9:00 – 14:00
 
tel: (22) 8391991
tel: 796 453 818
email: info@er-dental.pl


    WordPress PopUp Plugin