Dlaczego zęby mleczne należy leczyć? - ER-Dental Bielany Żoliborz Warszawa

Dlaczego zęby mleczne należy leczyć?

Strona główna » Dlaczego zęby mleczne należy leczyć?

Higiena jamy ustnej powinna być wdrożona u maluchów od pojawienia się pierwszego zęba. Tymczasem wielu rodziców zaniedbuje ten etap i wdraża nawyki higieniczne dotyczące jamy ustnej zbyt późno.

Higiena zębów mlecznych

Pojawienie się pierwszych zębów ma miejsce około 6 miesiąca życia. U niektórych dzieci proces ten może rozpocząć się wcześniej, u innych zaś później – odpowiadają za to indywidualne predyspozycje. Już w niemowlęctwie należy wyrabiać dobre nawyki higieniczne, które zaprocentują w przyszłości. Przede wszystkim mamy nie powinny oblizywać smoczka, gdyż grozi to przeniesieniem bakterii próchnicotwórczych z jamy ustnej mamy do jamy ustnej dziecka. Kolejnym złym nawykiem jest pozostawianie butelki z mlekiem w ustach dziecka w czasie zasypiania. Jest to po pierwsze niebezpieczne, a po drugie w takiej sytuacji nie ma możliwości umycia zębów dziecka przed zaśnięciem.

Kiedy zacząć myć zęby?

Aby dziecko nie bało się mycia zębów, warto zacząć przyzwyczajać je do ingerencji w jamę ustną. Warto przemywać dziąsła dziecka palcem owiniętym w gazik lub specjalną miękką szczoteczką. Po pojawieniu się pierwszego zęba należy myć go dwa razy dziennie pastą bez fluoru, przeznaczoną dla dzieci. Kiedy dziecko zacznie sięgać po szczoteczkę, wówczas należy umożliwić mu samodzielne próby mycia zębów. Rodzic oczywiście powinien poprawić oczyszczenie zębów, jednak dzięki temu dziecko przyzwyczaja się do samodzielnego mycia zębów.

Dobre nawyki, które zostaną wpojone w dzieciństwie, zaprocentują w przyszłości. Dziecko, które od najmłodszych lat jest przyzwyczajone do higieny jamy ustnej, będzie miało mniej problemów z próchnicą niż dziecko, u którego nawyki te zostały zaniedbane.

 

 

Kontakt

Napisz, zadzwoń lub wypełnij formularz kontaktowy. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z naszym gabinetem stomatologicznym.

 

Przychodnia dentystyczna ER-Dental
Al. Wojska Polskiego 41/105
01-554 Warszawa
 
Godziny Otwarcia
Poniedziałek – Piątek
9:00 – 19:00
 
Sobota
9:00 – 14:00
 
tel: (22) 8391991
tel: 796 453 818
email: info@er-dental.pl


    WordPress PopUp Plugin