Higienizacja jamy ustnej – skaling i piaskowanie - ER-Dental Bielany Żoliborz Warszawa

Higienizacja jamy ustnej – skaling i piaskowanie

Strona główna » Higienizacja jamy ustnej – skaling i piaskowanie

Codzienna higiena jamy ustnej poprzez szczotkowanie zębów to podstawa troski o zdrowe zęby. Niemniej ważne są jednak regularne kontrole u stomatologa, a także usuwanie kamienia nazębnego, który stanowi znakomite miejsce rozwoju bakterii próchnicotwórczych.

Czym jest kamień nazębny?

Kamieniem nazębnym nazywamy twardy osad, powstający z resztek jedzenia oraz bakterii, osadzających się na zębach. Powstaje on z płytki nazębnej, która po kilkunastu godzinach twardnieje. Wzmożone osadzanie się kamienia nazębnego obserwujemy zwłaszcza u palaczy oraz u osób, które spożywają duże ilości kawy i herbaty. Kamień nazębny osadza się zazwyczaj w okolicy szyjek zębowych, co może powodować ich odsłonięcie oraz wystąpienie chorób przyzębia. Aby uniknąć negatywnych konsekwencji osadzania się kamienia nazębnego, należy co najmniej dwa razy w roku wykonać higienizację jamy ustnej, polegającą na usunięciu kamienia.

Skaling i piaskowanie

Jednym z zabiegów, który pozwala na usunięcie kamienia nazębnego jest skaling. Polega ona na rozbiciu kamienia nazębnego na drobne kawałeczki i usunięciu go  z zębów. Najczęściej używa się do tego skalerów ultradźwiękowych. Po wykonaniu skalingu można wykonać także piaskowanie zębów, dzięki czemu są one gładkie. Zapobiega to osadzaniu się kamienia nazębnego. Skaling i piaskowanie są zabiegami niebolesnymi, jednak w ciągu kilku dni po zabiegu pacjent może odczuwać nadwrażliwość zębów. Osoby palące powinny korzystać z możliwości wykonania skalingu częściej niż dwa razy w roku, ponieważ substancje z papierosów tworzą na zębach brzydki, brązowy osad.

 

Kontakt

Napisz, zadzwoń lub wypełnij formularz kontaktowy. W razie jakichkolwiek wątpliwości skontaktuj się z naszym gabinetem stomatologicznym.

 

Przychodnia dentystyczna ER-Dental
Al. Wojska Polskiego 41/105
01-554 Warszawa
 
Godziny Otwarcia
Poniedziałek – Piątek
9:00 – 19:00
 
Sobota
9:00 – 14:00
 
tel: (22) 8391991
tel: 796 453 818
email: info@er-dental.pl


    WordPress PopUp Plugin